aktualizace: 25.4.2018 18:33
3dgrafika.cz

Videokamery Canon formátu MiniDV pro rok 2002

Máme tu jaro, léto se pomalu blíží a s ním i období rodinných dovolených. Řada z vás jistě uvažuje o nové domácí videokameře, která by se vám jistě na letošní dovolenou výborně hodila. A protože jsme server o digitálních technologiích a digitálním videu, budou nás zajímat produkty digitální. Pojďme se tedy poohlédnout po tom, co nám může nabídnout firma Canon ve své pestré a uznávané řadě MiniDV modelů.

Článek o novinkách v sortimentu MiniDV videokamer firmy Canon pojmu trochu netradičně - od nejdražších modelů k nejlevnějším. Amatérské modely kamer ve směru (cenově) shora dolů "zastřešuje" model s výměnnými objektivy: XL1S, který dostal v roce 2001 právě to písmenko "S" do názvu a jenž je pro současný trh amatérských videokamer jakousi královnou. Oproti starému modelu "bez S" má novinka mnoho nastavovacích a efektových funkcí navíc (ale stará bolest problematického ostření objektivu při plném "Wide"-úhlu zůstává.) a hlavně má od letošního předjaří velmi zajímavou cenu. Ta byla snížena ze 175.000 kč na krásných 160.000 Kč (řadu zájemců to jistě rozhoupe ke koupi). Podrobnější povídání o XL1S uveřejníme již za několik dní.

Princeznou mezi tříčipovkami, jež mají amatérskou cenu s profi-výsledky, zůstává model XM-1, který byl na trhu již v polovině loňského roku. Nelze však nezmínit jisté zlevnění, ke ketrému došlo samozřejmě na jaře 2002. Konkurenci tak tento model doslova "vypaluje rybník" - neboť za špičkovou tříčipovku s externím mikrofonem a kvalitní výbavou je 85.000 Kč velmi solidní cenou. Natočil jsem osobně s touto "něžnou princeznou" mnoho záběrů a musím konstatovat, že ovládání, praktičnost i výbava kamery jen doplňují to, co obvykle říkají naši mnozí "profi-zákazníci" - tedy, že záznam z téhle BIG-amatérky vykazuje profesionální úroveň a výsledky jsou použitelné coby profesionální pro jakákoli televizní studia nebo polo-profesionální dílny slovutných kameramanů...

Vrcholem všech jednočipovek je potom model MVX1i, tedy vlastně "krásně přerostlá" dlaňovka s "netitěrnou" stavbou a úplně jinou ergonomií (držením) oproti své konkurenci. Nastavovací řemen je (s aretací) otočný vůči tělu kamery s celou konstrukcí úchytu hřbetu dlaně. Špičkový fotorežim s rozlišením 1,3 Mega je doplněn (účinným) vestavěným bleskem a ukládáním digifotek na paměťovou SD-card (MMC), což znamená spolu s optickým stabilizátorem obrazu a velikou standardní výbavou (včetně prodlouženého nahrávání ELP), že Canon je zase v něčem jednoznačně nejlepší (máme pro "experimentálnědlaňovou" velikost přístroje pochopení). Cena by se měla pohybovat okolo 65.000 Kč.

Vcelku prodávanou kategorii malých "dlaňovek" tvoří řada MV4i (modely MV4i a MV4iMC) - tedy modely velmi miniaturní: 390 gramové mašinky do kapsy saka. Zde není žádný posun proti předvánoční době. Modely se jednoduše liší označeními podle ukládání digifotek jen na MiniDV pásku nebo i na paměťovou kartu MMC/SDcard (označení "MC"). Protože modely bez "íček"vyřadila firma Canon z maloobchodní nabídky, stačí pro vyjmenování této "minidlaňové" kategorie uvést pouze uvedené dva modely. Cenově se odlišují o čtyři tisíce korun. 45.000 Kč zaplatíte za MV4i a 49.000 Kč za plně vybavený model MC.

Směrem "finančně dolů" pořadí uzavírají modely řady MV4x0: Maličká těla (cca 540g) sympatických videokamer jsou označeny od nejvybavenější s MMC/SD-kartou a vstupy: MV450i, přes minimálně ochuzenou MV430i (postrádá proti své dražší kolegyni hlavně 3-násobnou dobu nahrávání ELP), až po MV400i (včetně vstupů i s analogovými, ale bez ukládání na "MC") a MV400 (bez vstupů, bez "MC", ale zase za dobrou cenu). Nejvyšší model se pohybuje okolo 39.000 Kč, "čtyřistatřicítka" stojí okolo 37.000 Kč, "íčková" čtyřstovka (s digitálním vstupem) potom něco málo přes třicet tisíc a nakonec nejlevnější čtyřstovka lze pořídit již za necelých dvacetdevět tisíc korun.

A rozhodující novinky pro rok 2002?

Canon připravil velké inovace v oblasti analogových kamer, ale ty ponechme stranou. Pojďme se podívat na to co je skutečněžhavou novinkou v řade digitálních (MiniDV) modelů. Je to zejména řada MV550i, MV530i a MV500. Absolutní výjimečnost a nejvýraznější vlastnost celé nové řady bych viděl ve zcela novém CCD-čipu, jež Canon zmenšil z 1/4" na 1/6", což logicky znamená v praxi zmenšení optického úhlu a tudíž i zvětšení optického (motorového) transfokátoru. Uvedené modely mají se stále super mini rozměry (jako MV400) a neuvěřitelný 22-násobný (MV550i), resp. 18-násobný optický Zoom (MV500 a 530i). Hlavní výhrady zákazníků vůči zmíněným modelům Canonu oproti konkurenci (když je to tak malý a má to malej Zoom) se snad musí nutně do budoucna obrátit na naše logické vychválení veliké výbavy a mimořádně praktické velikosti (ano, je to malý a ještě to má největší Zoom mezi konkurencí). Cenová politika pro tyto modely není zatím známa, ale nepředpokládám nějaké vyšší ceny ve srovnání s loňskými modely. Jistě se na tuto novou řadu v budoucnu (jakmile budou na našem trhu běžně dostupné) podíváme podrobněji.


Petr Jelínek - petrjelinek ] - [ uveřejněno: 15.4.2002 1:36 ] - [ rubrika: TV/video technika ]  

Tento text vznikl v odborné spolupráci se specializovanou prodejnou videotechniky Videokamery Jelínek (Minská 37, BRNO). Další informace naleznete na http://www.videokamery.cz, případně na e-mail adrese info@videokamery.cz.