aktualizace: 2.12.2019 10:45
3dgrafika.cz

Adobe Photoshop CS2

Ani jsme se nenadáli a společnost Adobe vydává novou verzi grafického programu Photoshop. Pojďme se podívat na hlavní taháky nové verze.

Adobe Bridge

Hlavní novinkou je nový samostatný program Adobe Bridge, který slouží k prohlížení a organizaci obrázků. Umí toho ovšem mnohem více.Na výběr je ze čtyř různých druhů zobrazení (náhledy, filmový pás, detailní, alternativní) a navíc je možnost táhlem plynule měnit velikost náhledů, což se mi moc líbilo. Dále můžete Bridge přepnout do kompaktního módu, kde jsou vidět pouze náhledy bez dalších informací,což šetří místem, pokud informace jako název, dpi, rozlišení, barevná hloubka a podobně nepotřebujete.
Obrázky můžete rotovat, přejmenovávat, přidat do oblíbených, přidat barevnou značku, hodnotit, otevřít v Photoshopu nebo jiném programu atd. To vše samozřejmě i hromadně.
Adobe Bridge navíc podporuje soubory .raw různých fotoaparátů. Jejich výčet můžete najít na stránce Adobe. Co je pak jednoduššího, než načíst z Vašeho fotoaparátu fotky, které se Vám ukáží jako náhledy a můžete s nimi velice rychle pracovat jako s kterýmkoli jiným obrázkem. Ale to není vše.


Camera RawPokud jeden nebo více takovýchto obrázků označíte a otevřete je v okně Camera Raw, můžete tyto obrázky hromadně upravovat ještě předtím, než je otevřete v Photoshopu, jak můžete vidět na obrázku. K dispozici je například teplota barev, zabarvení, expozice, kontrast, tak i několik pokročilých jako ostrost (velmi kvalitní) či úprava chromatické aberace.
Já jsem měl k testování možnost použít fotoaparáty Minolta Dynax D7 a Olympus E-20P. Soubory z obou dvou přístrojů byly bez problémů načteny v Adobe Bridge. Po zkopírování fotek na disk jsem je otevřel v Camera Raw a veškeré úpravy probíhaly skoro v reálném čase. Pro fotografy prostě nutnost.


Adobe Photoshop CS2

Ovládání více vrstev najednou

V paletce vrstev můžete označit více vrstev najednou a přes funkci Move Tool je najednou deformovat či zarovnat pomocí tlačítek na horní liště, což je velice užitečné a ušetří to spoustu času.


Smart Objects

Tento typ objektů můžete použít u obrázků a slouží k zachování kvality při zmenšení obrázku. Při opětovném zvětšení má původní kvalitu a není zhoršený vlivem zmenšení.


Vanishing PointsJak si můžete prohlédnout na obrázku, tato funkce slouží k používání razítka nebo štětce podle perspektivy, kterou si sami vytvoříte. U každé stěny pak můžete zvolit velikost mřížky, podle které se vyhodnotí velikost štětce. Pouze škoda, že zvětšování a zmenšování mřížky je v dosti omezeném rozsahu. Funkce je značně zjednodušená, ale pro jednodušší věci to stačí a využití to nepochybně najde.


WarpZ názvu vyplývá, že tato funkce slouží k deformování obrázku. Máte několik bodů, mezi kterými je interpolační křivka a podle toho, jak s body pohybujete, křivky se mění a s nimi se deformuje i obrázek. Navíc si můžete vybrat z několika přednastavených deformování jako vlajka, ryba, rybí oko, twist a podobně, které můžete dále upravovat.


Spot Healing BrushV nástrojové liště přibyly dvě funkce. První z nich je podobná funkci Healing Brush Tool s tím rozdílem, že si Photoshop určí sám, které místo z obrázku použije jako záplatu. Na obrázku můžete vidět, jak by to mělo vypadat. Hodí se to ovšem pouze pro jednoduchá místa. Při složitějším obrázku tento nástroj není moc korektní. Na určitých obrázcích může být tato funkce užitečná, ale nemyslím si, že by to byl zrovna hojně používaný nástroj.


Red Eye ToolDruhý nástroj slouží k rychlé korekci červených očí, které jistě znáte z fotek. Můžete si vybrat velikost panenky a hodnotu ztmavení. Nástroj na použití taktéž velice jednoduchý, nicméně funguje dobře.


Reduce NoiseJedná se o velmi kvalitní filtr na odstranění šumu. Jak vidíte, k dispozici je několik nastavení a také možnost přepnutí do složek RGB a odtranění šumu z každé složky zvlášť. Takovýto filtr s dobrou výstupní kvalitou v Photoshopu dlouho chyběl.


Lens CorrectionTento filtr slouží k úpravě obrázku, který byl určitým způsobem deformován vlivem čočky objektivu. Slouží k úpravě chromatické aberrace a barelové a perspektivní deformace ve všech třech osách. Tento filtr je určen hlavně pro fotografy a své místo si jistě najde, protože je velice kvalitní.


Dále byla vylapšena 16-bitová podpora, takže funguje více filtrů a to včetně Vanishing point, Liquify, Lens Blur a dalších.
Navíc byla přidána podpora 32-bitů. Photoshop umí načíst HDR (high dynamic range) obrázky a tím pádem máte naprostou kontrolu nad nejtmavšími i nejsvětlejšími místy obrázku. Kdo HDR obrázky používa, bude z toho mít jistě radost.

To jsou hlavní nové funkce této verze. Vylepšení je samozřejmě více, jako například vylepšený tisk, vylepšený export do PDF, mnoho přednastavených menu a klávesových zkratek podle typu práce….

Nakonec musím říci, že se nová verze opravdu povedla, vylepšení je dle mého názoru více než dost, navíc vše funguje tak jak má a stabilita produktu je stále výborná. Prostě není co řešit.


Jirka Matys - Tim ] - [ uveřejněno: 13.6.2005 10:00 ] - [ rubrika: digitální foto ]