aktualizace: 2.12.2019 10:45
3dgrafika.cz

Avid uvádí na trh systémy Media Composer a Avid Xpress Pro

Nové systémy obsahují také revoluční řešení pro automatickou koordinaci zvuku, obrazu a psaného scénáře, a také bezkonkurenčně nejsilnější nástroj pro off-line střih filmového materiálu.Firma Avid Technologies začala nabízet nové verze softwarových produktů Media Composer a Avid Xpress Pro, které získaly postavení odvětvového standardu a řadu prestižních cen. Verze Media Composer 2.7 a Avid Xpress Pro 5.7 mohou být nasazeny v intelovských noteboocích a pracovních stanicích Mac, obsahují vylepšené workflow (podpora pracovních postupů) a rozšířený balík různých řešení třetích stran. Nové verze podporují širší skálu formátů, včetně nového evropského vysílacího standardu 720p50 HD a možnosti zapisovat do formátů Sony XDCAM a Panasonic P2.

Avid Media Composer verze 2.7 obsahuje další dva průlomové prvky – střihací nástroj nové generace Avid ScripSync, který využívá technologie rozpoznávání řeči k automatické synchronizaci textu a obrazu, a Avid DNxHD 36, což je nejefektivnější HD kodek pro off-line střih materiálu, pracuje s datovým tokem 36 Mb/s, který je jen lehce větší než u DV25 médií.

„V situaci, kdy profesionální tvůrci obsahu začínají stále častěji využívat intelovské Macy, přicházíme s upgradem našich systémů pro tuto platformu. A zároveň přinášíme zdokonalené workflow a lepší nástroje pro řízení tvůrčích činností než jakýkoliv jiné editovací systémy“, prohlásil Matt Feury, senior evangelista v Avidu. „Jde zejména o podporu střihu podle scénáře, což je metoda, která získává na popularitě, protože umožňuje vyhovět režisérům, kteří požadují rychlé změny záběrů a scén. ScriptSync představuje přelomovou technologii, která reálně pomáhá ušetřit čas a peníze při stavbě příběhu. Avid DNxHD 36 zase dává střihačům možnost pracovat off-line, aniž by se museli zdržovat přepisem do jiných formátů.“

Legendární střihač a producent Start Bass, který byl v roce 2006 nominován na Emmy
a získal cenu ACE za Arrested Development měl možnost Media Composer v 2.7. vyzkoušet
a své poznatky shrnul takto: „ScriptSync od Avidu přináší něco úplně nového. Poskytuje funkce, bez kterých se při střihu podle scénáře prostě neobejdete. Podstatně mi to usnadnilo práci na mém zatím posledním projektu – show, ve které jsem potřeboval seřadit 12 vystoupení a dát celku zajímavý a organizovaný tvar. Je možné vystavět příběh z různorodého materiálu tak rychle, jak to dosud nebylo myslitelné. Myslím, že to je něco, co potřebuje prakticky každý režisér a producent a co není žádný jiný systém schopný nabídnout.“

ScriptSync: Nový způsob zpracování natočeného materiálu
Řešení ScriptSync rozšiřuje funkce systému Avid tak, že synchronizace natočeného zvukového a filmového materiálu s psaným scénářem je prováděna automaticky. Díky tomu se mohou filmaři vyhnout pracnému vkládání synchronizačních bodů. Jakmile jsou scénář a nahrávky spasovány, mohou si střihači, režiséři a producenti rychle a snadno prohlédnout různé nahrávky a vybrat jednotlivé záběry. Střih podle scénáře je tak mnohem přesnější a prakticky použitelnější při každodenní práci.
Tuto revoluční změnu umožnilo začlenění zařízení pro fonetické rozpoznávání řeči od firmy Nexidia.

Avid DNxHD 36: Celé postprodukční zpracování ve formátu HD
Zlepšení off-line workflow, kde Avid DNxHD 36 otřásá postprodukční bariérou, dává možnost kreativním střihačům pracovat s nejvyšší kvalitou off-line materiálu a umožňuje,
aby celý postprodukční proces probíhal v HD. Použitím buď systému Media Composer Adrenaline s DNxcel kartou nebo Avid Nitris, mohou uživatelé uložit HD materiál do Avid DNxHD 36 v reálném čase. Avid DNxHD 36 je ideální pro přehrávání, střih, prověřování hrubých střihů, kontrolu denních prácí a take umožňuje efektivní zálohování – až 18 hodin materiálu na FireWire disk s kapacitou 300 GB. Tím, že je eliminován proces zpětného konvertování HD materiálu do SD rozlišení 14:1 pro off-line práci, Avid DNxHD pomáhá produkčním týmům šetřit peníze, protože mají k dispozici off-line medium, které je rychleji přístupné a v mnohem lepší kvalitě.
Díky řešení Avid DNxHD 36 může celý proces postprodukce probíhat ve formátu HD. Střihači tak mohou pracovat v největším rozlišení materiálu a neztrácejí čas konverzí do jiných formátů (ukládání probíhá v reálném čase). To radikálně mění způsob práce s natočeným materiálem. Další informace o Avid DNxHD 36 jsou k dispozici na www.avid.com/DNxHD.

Další vylepšení produktů Media Composer a Avid Xpress Pro
Produkty Media Compose v2.7 a Avid Xpress Pro v5.7 nabízí následující novinky:

  • Kompatibilita s intelovským Macem – uživatelé počítačů Mac na platformě Intel tak mohou využívat všechny výhody řešení Avid. Ze strany společnosti Avid Technologies se jedná o součást dlouhodobé strategie vyvíjet a dodávat aplikace, které budou použitelné na platformě Windows i Mac. Úplný seznam řešení Avid, které lze provozovat na Macu, najdete na www.avid.com/mediacomposer a www.avid.com/xpresspro

  • Možnost zapisovat do XDCAM a P2 – dává střihačům více flexibility při práci a výměně médií ve formátech XDCAM a P2, což ocení zejména nezávislí filmaři, televizní společnosti a další produkční firmy pracující bezpáskově.
  • Podpora 720p50 HP – umožňuje střih a přehrávání formátu 720p50 HD a vychází tak vstříc těm, kdo chtějí pracovat s tímto vznikajícím evropským HD standardem.
  • Aktualizované softwarové aplikace třetích stran – do řešení společnosti Avid je nyní zahrnuta i řada produktů třetích stran, které jsou optimalizované pro obě intelovské platformy (PowerPC a Mac). Jde zejména o:
  • Sorenson Squeeze Compression Suite 4.5 – dává možnost třikrát rychlejšího zpracování a kódování. Díky tomu mohou střihači kódovat setřihy – včetně HD materiálu - přímo z časové osy do nejrozšířenějších webových formátů.
  • SmartSound SonicFire Pro 4 – umožňuje vytváření sofistikovaných hudebních stop přímo v pracovní stanici a synchronizaci zvuku s obrazem.
  • Boris Continuum Complete 4.2 – poskytuje širokou škálu filtrů a sofistikovaných efektů přímo v prostředí Avid střihových systémů.

AVID Technology
Avid Technology, Inc. je světovým leaderem v řešeních pro vytváření, správu a distribuci nelineárních médií. Umožňuje profesionálům v oblasti filmu, videa, animace, her a televizního vysílání, aby pracovali efektivněji, produktivněji a kreativněji. Více informací o společnosti a jejích produktech oceněných Oscary, Grammy, Emmy a dalšími cenami najdete na internetové adrese www.avid.com.

V České republice jsou řešení Avid dostupné prostřednictvím místních resellerů a distributorů. Kontakty lze najít na internetové stránce Avidu, v sekci „How to buy“.

Kontakt pro novináře:
Hana Petříková, Hauska & Partner, tel.: 221 592 450
e-mail: hana.petrikova@hauska.czJirka Matys - Tim ] - [ uveřejněno: 12.4.2007 6:00 ] - [ rubrika: střihový software ]