aktualizace: 2.12.2019 10:45
3dgrafika.cz

StoryFactory - tvůrcem animovaných 3D filmů snadno a rychle

StoryfactoryPřestože je tvorba 3D grafiky stále snazší a dostupnější, vyrobit si doma na počítači animovaný  3D film pořád ještě není záležitost na jeden večer. Nyní by se to mohlo změnit. K uživatelům přichází StoryFactory.Aplikace dostupná zcela zdarma na www.storyfactory.cz. Druhého Avatara s ní sice nevytvoříte, ale i tak jsou její možnosti více než široké. Pro člověka, který si chce svět tvorby 3D filmů a počítačové grafiky nejprve osahat (a třeba v něm nalézt lásku na celý život) je StoryFactory to pravé.

natalie

Aplikace nabízí budoucím animátorům jedno 3D město s domy, ulicemi, kinem, parkem, ale i třeba s hospodou či hřbitovem a dále několik virtuálních postav. K dispozici jsou dva kluci, tři holky a ušaté stvořeníčko zvané emocuc. Protože výměna textury je jednoduchá záležitost, je vlastně na výběr postav mnohem víc. Blonďatých, tmavovlasých, v různobarevných tričkách... modrého Avatara sice v nabídce nenajdete, ale pokud budete toužit po něčem exotickém, je tu i ufo panák a zombie panák. Všechny virtuální bytosti mají bohatou sadu pohybových animací a za použití jednoduchého ovládání s nimi můžete vytvořit krátký animovaný snímek. 

mesto 1

StoryFactory je Java aplikace využívající pro vizualizaci filmů platformu UnrealEngine2RuntimeDemo, což je volně šiřitelná verze počítačové hry Unreal Tournament 2004. Pro ovládání virtuálních postav je použita platforma Pogamut. Pohybové animace byly částečně získány pomocí technologie motion capture na ČVUT (http://www2.iim.cz//) a částečně z CMU Graphics Lab Motion Capture Database (http://mocap.cs.cmu.edu/). Část grafických textur je převzata z knihovny Mayang’s FreeTextures library (http://mayang.com/textures/).

Použití je snadné. V uživatelském rozhraní StoryFactory si vyberete postavu, umístíte ji na libovolné místo virtuálního města a přidáte jí několik pohybových animací. Pokud nemá virtuální panák jen stát na místě, dodáte ještě dráhu pohybu a nějakou tu rotaci a ve výsledku panák přejde ulici, zahne za roh a tam se pozdraví s panenkou, která už na něj netrpělivě čeká. Výsledek své animátorské činnosti můžete okamžitě vidět. Stačí pak do scény přidat jednu nebo dvě kamery a krátký animovaný film je na světě.

Kromě zábavného hraní si s umělými panáky ve skutečnosti nabízí StoryFactory i spoustu ponaučení. Zájemcům o 3D animaci dovolí nakouknout pod pokličku tvorby 3D filmu nebo počítačových her. Ozkoušíte si práci s kamerou, střih, stanete se režiséry, scénáristy, kameramany i kostyméry v jedné osobě. Dále vám StoryFactory odhalí, jak se tvoří pohyb virtuálních postav, že animace chůze a vlastní pohyb spolu nejsou propojené a je třeba je vhodně svázat, aby to jako celek vypadalo uvěřitelně, a v neposlední řadě se uživatelé této aplikace naučí plánování, trpělivosti a důslednosti.

Film natočený ve StoryFactory ale nemusíte jen poslat vašim kamarádům a pověsit na Facebook a YouTube, můžete ho přihlásit do soutěže na www.storyfactory.cz a vyhrát zajímavé ceny. Soutěž je určena týmům složeným ze žáků a učitele ze základních a středních škol a končí už 1.4.2011.[ tisková zpráva - Press ] - [ uveřejněno: 21.2.2011 5:00 ] - [ rubrika: animace a kompozice ]